Lítium ion akkumulátor
Li-Ion
A Li-ion technológiát az 1970-es években kezdte fejleszteni Michael Stanley Whittingham, brit-amerikai vegyész – a hordozható eszközök energiaellátására. Ezek az eszközök még rendkívül költséges elemet tartalmaztak, és a legkisebb üzemzavar esetén is képesek voltak felforrósodni, vagy akár felrobbanni. A kutatások folyamatosan zajlottak, és az első lítium ion akkumulátor a Sony által lett piacra dobva, 1991-ben. 2017 decemberében pedig a Tesla készített egy lítiumionos óriás akkumulátort, mely sok háztartás számára állandó energiaellátást biztosít.
Jelenleg a munka akkumulátorok terén ez a legfejlettebb technológia. Számos előnnyel rendelkezik, melyek elősegítik a targoncák hosszabb és jobban tervezhető munkaóráját.
Az ipari akkumulátorokban katódként LiFePO4-et (lítium-vas-foszfátot) alkalmaznak, mely kiváló kémiai stabilitást és jó termikus tulajdonságokat eredményez. Ezért, ha instabil, szélsőséges környezetben szeretné használni a targoncát, ez lesz a legjobb választás.
Miért válasszon lítium-ionos munka akkumulátort,
mik az előnyei?
Nincs szükség ciklikus töltésre
Tovább
Akár a munkaközi szünetekben is alkalmazhatjuk a töltőket, rövid ideig. Egyszerű beépített csatlakozókkal kapcsolhatjuk az energiahálózatra, nem kell eltávolítani az akkumulátor fedelét. Amennyiben kihasználjuk a rövid szüneteket, 24 órás, állandó készenlétet biztosít a raktárakban. Mivel ezáltal nem lesz a targoncának időkorlátja, növelhető a termelékenység.
Hosszú élettartam
Tovább
A LiFePO4 munka akkumulátorok élettartama akár 10 év is lehet – az üzemi körülményektől függően.
3,2 V cellánkénti feszültség
Tovább
Az alacsonyabb feszültségű cellák kompaktan egymás mellé rendezve a szükséges mennyiségben szolgáltatják a megfelelő áramerősséget.
4 db sorba kötött cella névleges feszültsége 12,8 V, ezzel kiváltható egy 6 cellás 12 V-os ólomsavas akkumulátor.
Elektronikai vezérlő rendszer
Tovább
Az elektronikai vezérlő rendszer (a TAB gyártó esetén a BMS) egyenletesen osztja el a feszültséget a cellákban a töltés során, ezért sokkal rövidebb idő elegendő a megszokott ólomsavas vagy zselés akkumulátorokhoz képest.
Rendkívül megbízható
Tovább
Alacsonyabb töltési szint esetén is konstans teljesítményt tud nyújtani, mert kisütés közben a cellák feszültsége állandó marad.
Nem kell tréningeztetni
Tovább
A legjobb teljesítményt közepesen feltöltött állapotban nyújtja (az ólomsavassal ellentétben), azonban havonta egyszer ajánlott a teljes feltöltés. A teljes kisütést nem szereti, ezért nem is kell rendszeresen „téningeztetni”.
Környezetkímélő
Tovább
A szén-dioxid kibocsátás akár 20%-kal kevesebb, továbbá nem tartalmaz semmilyen mérgező anyagot.
Nincs szükség speciális töltőhelyiségre
Tovább
Zárt rendszerű, így kevésbé balesetveszélyes, nem kell félni a maró savak vagy mérgező gázok okozta sérülésektől. Ezért nincs szükség külön, speciálisan felszerelt töltőhelyiségre sem, az ipari csarnok, műhely bármely pontján tölthető.
Természetesen a lítium ion akkumulátoroknak is vannak hátrányai,
de ezek nem számottevőek, ellensúlyozzák a pozitívumok
Súlyuk és térfogatuk kicsi
Tovább
Súlyuk és térfogatuk csekélyebb az ólomsavas energiatárolókkal szemben, ezért a targoncák stabilitása és az emelési kapacitás érdekében plusz ólomsúlyokat alkalmaznak.
A hidegben való használatot rosszabbul bírja
Tovább
Habár a szélsőséges időjárásban való használatot nem tolerálja jól, a savas akkumulátorokkal szemben -20 °C-on akár háromszor megbízhatóbb.
Továbbá egyes gyártók fejlesztői egyre kiválóbb termékeket állítanak elő. A TAB-nál azon dolgoznak, hogy a Li-Ion akkumulátorok akár a téli, fagyos terepen történő töltést / kisütést is kibírják.
A túltöltés nem ajánlott
Tovább
A hagyományos Li-Ion-akkumulátorok túltöltése vagy az ajánlottnál magasabb feszültséggel való töltése nem ajánlott, mert hő fejlődik, mely az akkumulátor felrobbanásához is vezethet – ellenben a biztonságos, foszfátalapú lítiumos akkumulátorokkal.
A Li-Ion nem újrahasznosítható
Tovább
Habár a lítiumionos akkumulátorok nem újrahasznosíthatóak, élettartamuk rendkívül hosszú.
Magasabb ár
Tovább
Az ára magasabb, mint az ólomsavas akkumulátornak, a hosszabb időtartam és a nagyobb megbízhatóság miatt érdemes a LiFePO4-akkumulátor mellett dönteni.
A lítium ion akkumulátor töltése
A töltés folyamán mindenképpen be kell tartani a gyártó által előírt töltési módozatot, a meghatározott feszültséget. A zselés akkumulátorokkal szemben a töltési feszülség szigorúan adott, és a névleges áramerősség 50%-ával kell tölteni, ez a savas akkumulátoroknál magasabb kapacitás, így a töltési idő jóval rövidebb lesz.
A modern Li-ionos-akkumulátorokat nem szükséges teljesen feltölteni, nem szükséges a teljes kisütés és feltöltés. Amennyiben a töltöttségi szint nem éri el a 100%-os állapotot, de nem hagyjuk teljesen lemerülni sem, akkor lesz a leghosszabb élettartama az energiatárolónknak.
Ha további információra van szüksége a Li-ionos akkumulátorokkal kapcsolatban, a LIEMZO Kft. áll rendelkezésére!
Kapcsolat
Központunk
1239 Budapest, Ócsai út 1-3.